Deklaracja dostępności

Dzień Bezpiecznego Internetu z eTwinning

 Podczas realizacji projektów eTwinning omawiane są takie tematy jak: bezpieczeństwo w sieci, netykieta, manipulacja medialna oraz dezinformacja. Zjawiska te są stałym elementem naszej codzienności, wpływają na nasze decyzje i sposób postrzegania świata. Podczas zajęć z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021 uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w wielu aktywnościach związanych z bezpieczeństwem w sieci.

W ramach dwóch projektów eTwinning „Przyszłość należy do mnie – doradztwo zawodowe w klasach 7 i 8” oraz „Alles neu? – Unsere Zukunft nach Corona”  uczniowie klasy 8A naszej szkoły przygotowują dwie wersje gry planszowej online i offline pt. “Wahr oder Fake?” oraz “Dementujemy fake newsy”. Tematem pierwszej z nich stworzonej w języku niemieckim wspólnie z partnerami z Niemiec, Grecji i Hiszpanii była pandemie koronawirusa,  natomiast druga powstała w języku polskim w ramach działań projektowych z  doradztwa zawodowego. Zaproponowane tematy obejmowały manipulacje na temat zatrudnienia, zarobków, gospodarki, rolnictwa, turystyki i budownictwa. Natomiast materiały przygotowane w ramach projektu z języka niemieckiego to proste zagadnienia związane z tematem pandemii koronawirusa. W obydwu projektach działania rozpoczęto od przeprowadzenia dyskusji na temat manipulacji informacjami w sieci oraz wiarygodnych źródeł wyszukiwania wiadomości. Podczas zajęć korzystaliśmy z materiałów zawartych na stronie Stowarzyszenia Demagog oraz Cyber Defence. Wiarygodność zdjęć testowaliśmy za pomocą ogólnodostępnego narzędzia TinyEye. Artykuł na ten temat oraz scenariusze lekcji zostaną udostępnione w marcu dla wszystkich nauczycieli na ogólnopolskiej stronie programu eTwinning.

Podczas kolejnych aktywności uczniowie klas 7 tworzyli zasady Netykiety w projekcie „Zusammen lernen wir” z wykorzystaniem aplikacji Mentimeter. Dodatkowo uczniowie klasy 7A wzięli udział w ankiecie na temat wykorzystania mediów. Wyniki sondażu uczestników projektu analizowane zostały podczas lekcji i zaprezentowane w Twinspace projektu. Młodzież wzięła również udział w quizie na temat ochrony praw autorskich w sieci, a klasa 7b przedstawiła się w nowym projekcie eTwinning „Europa Haus” za pomocą animowanych avatarów w aplikacji Voki, które stanowią bezpieczną alternatywę do zamieszczanych zdjęć w internecie. Podczas prac projektowych uczniowie na bieżąco korzystają ze strony Pixabay, która pozwala na darmowe pobranie zdjęć do użytku komercyjnego.

C.Ś.