Nagroda Trójkąta Weimarskiego 2022
W dniu 29.08.2022 w Ratuszu w Weimarze/Niemcy odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Trójkąta Weimarskiego 2022. Wzięli w niej udział: Minister Edukacji Turyngii - Helmut Holter, Burmistrz Weimaru - Peter Kleine, prezes Stowarzyszenia Trójkąta Weimarskiego - Dieter Hackmann, Radca Ministra Polskiej Ambasady w Niemczech - dr Robert Filipczak oraz nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Jazowsku – mgr Celina Świebocka.
O wydarzeniu tym informowało wiele niemieckich gazet oraz telewizja.
Już od 11 lat każdego roku jury konkursu wyróżnia jedną z najciekawszych inicjatyw, przeprowadzonych w ramach współpracy polskich, niemieckich i francuskich stowarzyszeń, uczelni czy szkół.
Celem tej inicjatywy jest wspieranie kontaktów młodzieży z Polski, Niemiec i Francji, które tworzą podstawę dla wzajemnego zaufania, międzykulturowej edukacji, tolerancji i otwartości. Nagroda ma na celu pogłębianie dalszego zbliżenia społeczeństw europejskich oraz promowanie odpowiedzialności za pokojowe i sprawiedliwe stosunki międzynarodowe. To zaangażowanie ma służyć wzmocnieniu europejskiego ducha – poprzez wielostronną współpracę i działania o charakterze wielokulturowym.
W tym roku to zaszczytne wyróżnienie trafiło do naszej szkoły – w taki sposób doceniono niemieckojęzyczny projekt eTwinning - "Virtuell die Geschichte einer Dreierfreundschaft entdecken" - realizowany przez uczniów klasy 8A. Nagrodą tą uhonorowano również 10-letnią działalność w 23 projektach eTwinning, prowadzoną w naszej szkole przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Celinę Świebocką we współpracy z nauczycielami z Niemiec i Francji.
Oprócz dyplomu uznania i statuetki w postaci rzeźby wykonanej przez znanego rzeźbiarza z Weimaru, nasza szkoła otrzymała 2000 Euro, które zostaną przeznaczone na zakup tabletów. Dzięki nim nasi uczniowie będą mogli w innowacyjny sposób kontynuować wzajemne działania z europejskimi rówieśnikami.
Naszymi partnerami projektowymi były szkoły w Truchtersheim (Francja) oraz Düsseldorfie (Niemcy). W ramach tej współpracy absolwenci tegorocznej klasy 8B na zaproszenie Kancelarii Państwa Nadrenii Północnej-Westfalii oraz przedstawicielstwa Unii Europejskiej uczestniczyli w dyskusji online pod hasłem: „Nie ma demokracji bez edukacji medialnej...Europejskie perspektywy nauczania młodych ludzi umiejętności korzystania z mediów na przykładzie Trójkąta Weimarskiego”.
Podczas konferencji uczniowie klasy 8B zaprezentowali grę planszową na temat rozpoznawania fake newsów, którą przygotowali w języku niemieckim wspólnie z partnerami projektu. Ponadto Gaja Fałowska i Kamil Kubatek odpowiadali na pytania dotyczące działań w ramach projektu oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu dzieci i młodzieży.
Gratulacje dla wszystkich uczniów biorących udział w niemieckojęzycznych projektach wspólnie z uczniami Niemiec i Francji, a szczególnie tegorocznych absolwentów klasy 8A!