Deklaracja dostępności

Narodowe Czytanie w naszej szkole


            Narodowe Czytanie to akcja, która na stałe wpisała się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju. 
            W całej Polsce, w pierwszą sobotę września,  od jedenastu lat obchodzimy święto polskiej literatury i czytelnictwa. Głównym celem Narodowego Czytania jest upowszechnianie tych dwóch wartości.
            W tegorocznej, już 11. edycji, akcji lekturą do wspólnego czytania były  „Ballady i  romanse” Adama Mickiewicza. Ten cykl wierszy, wydany w Wilnie 200 lat temu, zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Nasz wieszcz wykreował na tle nastrojowej przyrody fascynujący i wyjątkowy świat, pełen uczuciowości i ludowej moralności.
            Nasza szkoła również aktywnie  włączyła się w obchody Narodowego Czytania. W  ciągu ostatniego tygodnia na różnych zajęciach: bibliotecznych, języka polskiego, religii, godzinach wychowawczych, czytaliśmy najciekawsze ballady. Z zapartym tchem słuchaliśmy niesamowitych historii z udziałem  fantastycznych postaci, plastycznie  odmalowanych w utworach romantycznego poety. Największą  naszą uwagę przykuwały takie utwory, jak: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Lilije” i  „Romantyczność”.

 


                                                                                                         Zuzanna Biel, kl. VII a