Deklaracja dostępności

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY” ZA ROK SZKOLNY 2021/2022

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do XIV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, organizowanego przez firmę Tymbark i markę Kubuś. Program ten bpoświęcony tematyce ekologicznej, realizowano go w klasach: IIa, IIb i IIIb.

Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

W ramach programu w naszej szkole zrealizowano scenariusze zajęć, które umieszczone były
w materiałach edukacyjnych dla nauczycieli:

  1. W lesie. Dbam o rośliny i zwierzęta – nawet te najmniejsze.
  2. W parku. Dbam o aktywność fizyczną.
  3. W ogrodzie. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.
  4. W mieście. Dbam o powietrze.
  5. Nad rzeką. Dbam czystość wody.
  6. Nad morzem. Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego.
  7. W domu. Oszczędzam dla natury, to się podwójnie opłaca.

Podczas realizacji zadań na terenie naszej placówki organizowano zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Uczniowie uczyli się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Dowiedzieli się, w jaki sposób spędzać aktywnie czas i dbać o kondycję fizyczną. Poza tym dzieci poznały sposoby na ochronę środowiska naturalnego i jego zasobów – a więc wody, powietrza i energii. Zaznajomiły się również z pojęciem recyklingu i dowiedziały się, że należy dbać o naturę, ponieważ to dzięki niej możemy żyć. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne m.in.: „Dbaj o rośliny i zwierzęta. Dla Ziemi trzeba żyć lepiej”, „Dbaj o ruch i odżywianie. Bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie”, „Dbaj o naturę. To się podwójnie opłaca”

Dzieci uczestniczyły w ciekawych i pasjonujących zajęciach, podczas których mogły się bawić, uczyć i poznawać świat przyrody. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak, by rozwijać u uczniów kreatywność i samodzielne myślenie oraz uczyć przyswajania wiedzy poprzez zabawę. Udział w programie dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Realizowane zajęcia budziły postawy proekologiczne i prozdrowotne.

Szkoła zdobyła certyfikat XIV edycji programu potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury

 

Koordynator: Wioletta  Gałysa