Uczniowie klas ósmych w Warszawie!
W tym roku klasy ósme miały możliwość zwiedzenia naszej pięknej, malowniczej stolicy Polski - Warszawy. Wycieczka ta była trzydniowa i trwała od 25 do 27 października 2021 roku.
Pierwszego dnia ósmoklasiści odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie. To miejsce, gdzie leżą polscy żołnierze wszystkich powstań i wojen od połowy XIX wieku. Spoczywa tu również mnóstwo słynnych osobistości, a wiele wydarzeń zostało upamiętnionych pomnikami. Obecnie to miejsce zadumy, skrywające tysiące historii, w często wybitnych, pod względem artystycznym mogiłach. Kojarzony jest także z miejscem wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki „Kamienie na Szaniec” - Aleksandra Kamińskiego. Ta wizyta to na pewno niezapomniane przeżycie, dzięki któremu mogli się wiele nauczyć. Ósmoklasiści obejrzeli również cudowny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to miejsce szczególne, będące namiastką dzikiej przyrody w centrum wielkiego miasta. Stwarza jedyną w swoim rodzaju możliwość zatopienia się w dowolnej chwili w inny, piękniejszy świat. Częsty kontakt z nim rozwija zmysły, pozwala dostrzec nie tylko jego urok lecz także wielką różnorodność roślin. Na pewno był on wart obejrzenia! Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy, na którym grywają nasi reprezentanci. Jest to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Polsce, a także jeden z symboli Warszawy, wybudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Znajduje się w miejscu historycznego Stadionu X-lecia, który od połowy lat pięćdziesiątych gościł najważniejsze wydarzenia sportowe: międzynarodowe mecze polskiej reprezentacji piłkarskiej, finały Pucharu Polski w piłce nożnej, Derby Warszawy, Wyścig Pokoju, a także wielkie propagandowe wiece.
Drugiego dnia ósmoklasiści rozpoczęli od zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziś, wspaniale prezentujący się Zamek Królewski to obiekt wpisany na prestiżową Listę Dziedzictwa Unesco. To jedna z ważniejszych wizytówek polskiej stolicy. Jest to miejsce ekspozycji stałych i czasowych wystaw sztuki dawnej. Uczestnicy wycieczki zobaczyli tam m.in. izby królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza spośród nich to Tronowa, w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji. Kolejno uczniowie wybrali się na małą wędrówkę po Rynku Starego Miasta. To miejsce samo w sobie ma wiele uroku! Powstał on na przełomie XIII i XIV wieku. Organizowano tu uroczystości, jarmarki, ale także wykonywano wyroki na skazańcach. Choć istnieje już ponad siedem wieków, jego forma prawie się nie zmieniła. Następnie ósmoklasiści przeszli do Łazienek Królewskich, które są ulubionym miejscem długich spacerów warszawiaków, gdzie wśród przepięknej przyrody i architektury odpoczywają od zgiełku miasta. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa kompleksu pochodzi od XVII-wiecznej łaźni polskiego szlachcica, przebudowanej w XVIII wieku na pałac. Tu w Pałacu na Wodzie, król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach. Dziś jest to muzeum, w którym można podziwiać obrazy z królewskich kolekcji. Pod koniec dnia, ósmoklasiści odwiedzili Centrum Nauki Kopernika. Mogli tu odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Przekonywali się, jak ich zmysły pozwalają im odbierać świat. To idealne miejsce do oderwania się na chwilę od rzeczywistości i spędzenia miło czasu!
Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki rozpoczęli dzień od odwiedzenia Parku Króla Jana III w Wilanowie. Ogród przy pałacu w Wilanowie, wraz z całą siedzibą, związany jest w pierwszym rzędzie z osobą króla Jana III i uchodzi on za jeden ze znakomitszych przykładów ogrodów barokowych w Polsce. Stanowi integralną jego część i razem z nim tworzy kompletny kompleks. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to wyjątkowe miejsce, którego nie mogło zabraknąć w planie oraz które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie w 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski. Musimy pamiętać o tym co się wtedy wydarzyło i jak nasi rodacy byli odważni. Nie bali się walczyć o wolną Polskę.
Nie zapomnijmy wspomnieć, że uczniowie po pełnym dniu atrakcji przebywali w hotelu Bella Vista, który bardzo się im podobał. W jego pobliżu znajdowały się restauracje i sklepy.
Jesteśmy pewni, że ta wycieczka wniosła w życie młodzieży pewne przemyślenia na temat historii naszej stolicy. Mogli oni również zachwycić się jej pięknem.
Aleksandra Ligas, kl. 8b