Deklaracja dostępności

Wycieczka piątoklasistów do Skamieniałego Miasta

Wycieczka do Skamieniałego Miasta

Pierwsza wycieczka w roku szkolnym 2021/2022 za nami. W miniony piątek, tj. 10 września, klasy V wraz z wychowawczyniami odwiedziły Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Rezerwat ,,Skamieniałe Miasto” jest położony 700 m na południe od Ciężkowic, na północno - zachodnich stokach wzniesienia „Skała”. Ma ono 365 m wysokości n. p. m. Skałki rezerwatu zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego.

Od Czarownicy do Wąwozu Czarownic  to najpopularniejsza trasa zwiedzania z przewodnikiem Skamieniałego Miasta.

 
Wędrówkę po rezerwacie rozpoczęliśmy nad rzeką Białą od skały zwanej Czarownicą. Według jednej z legend to kobieta, która została zamieniona w skałę za złorzeczenie księdzu spieszącemu z Najświętszym Sakramentem do chorego. Następne w kolejności skałki to: Ratusz, Grunwald, Warownie, Orzeł, Borsuk, Piramidy, Pustelnia, Baszta Paderewskiego, Grzyb , Skałka z krzyżem.
Zwiedziliśmy również Wąwóz Czarownic, który zakończony jest przewieszoną ścianą o wysokości 14 metrów, z której spływa potok tworząc wodospad. W czasie dużych mrozów powstaje efektowny lodospad.

Ze skałami związanych jest wiele legend, co czyni Skamieniałe Miasto jeszcze ciekawszym. Aby zwiedzanie nie było nudne dla uczestników wycieczki, przewodnik przygotował zagadki, rebusy, krzyżówki, gry, a wszystko to oczywiście z nagrodami. 

Po zwiedzaniu rezerwatu Skamieniałe Miasto odpoczęliśmy w Parku Zdrojowym, w którym dla odwiedzających dostępna jest infrastruktura rekreacyjna i turystyczna, w tym urządzenia do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownia terenowa, plac zabaw oraz ogrody wodne.

Z wycieczki do Skamieniałego Miasta wszyscy wrócili pełni wrażeń i bardzo zadowoleni. Była to wspaniała i niezapomniana przygoda.